24 listopada 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Wypełnienie Onlay – charakterystyka

wypełnienie onlay charakterystyka

Wkłady koronowe, czyli wypełnienie onlay, są sposobem na rekonstrukcję zęba. Dowiedz się, czym są wypełnienia w postaci wkładów koronowych i kiedy zaleca się ich wykorzystanie.

Wypełnienie Onlay – co to?

Wypełnienie Onlay można zastosować zamiast tradycyjnego wypełnienia, na przykład kompozytowego. Ten rodzaj wypełnienia oferuje większe możliwości, jak chodzi o rekonstrukcję zęba pod względem wizualnym i funkcjonalnym. Ich zamocowanie jest bardzo szybkie i bezbolesne – wystarczą dwie wizyty, by cieszyć się wypełnieniem koronowym.

Ich zaletą, która stawia je nad tradycyjnymi wypełnieniami, jest ich trwałość – z racji tego, iż są wykonywane inną metodą, są one dużo trwalsze. To przekłada się na ograniczone ryzyko nawrotu próchnicy.

Z czego jest wykonane wypełnienie Onlay?

Wypełnienie Onlay jest wypełnieniem, które wykonuje się na przykład z kompozytu, tlenku cyrkonu, metali (np. złota). Są to materiały, które oferują bardzo wysoką trwałość, ale zróżnicowany efekt wizualny. Z tego powodu niektóre wypełnienia, na przykład kompozytowe, można zastosować w przypadku zębów będących dobrze widocznych, a inne, bardziej wyróżniające się kolorystycznie na tle jasnego zęba, można zastosować w tylnych częściach linii zębowych.

 

Zastosowanie wypełnień Onlay wymaga uprzedniego usunięcia próchnicy, a także wypełnień aktualnie znajdujących się w zębie. Po odpowiednim dopasowaniu zęba konieczne jest wykonanie wycisku z pomocą masy silikonowej, na podstawie którego zostanie opracowany wkład koronowy. Uzyskany wycisk jest następnie kierowany do laboratorium protetycznego, w którym wkład koronowy jest wytwarzany.

 

Wskazania do wypełnień Onlay

 

Ten rodzaj wypełnień jest w stanie zapewnić zadowalający efekt estetyczny. Z tego powodu wkłady koronowe stosuje się w przypadku, gdy pacjent, zamiast tradycyjnego wypełnienia, woli zastosować rozwiązanie mogące pochwalić się lepszymi walorami wizualnymi. Wkłady koronowe są stosowane także w przypadku ubytków na powierzchniach stycznych w zębach trzonowych i przedtrzonowych, a także na powierzchni żującej w trzonowcach.

 

Ile kosztuje Onlay?

 

Wkład koronowy niestety jest droższym rozwiązaniem, niż tradycyjne wypełnienie. Ceny tego wypełnienia rozpoczynają się od 250 złotych, co stanowi sporą różnicę w porównaniu do wypełnienia kompozytowego. Warto jest zastosować ten rodzaj wypełnienia, jeśli uzyskane efekty stawia się nad koszty – to gwarantuje większą satysfakcję po ukończonym leczeniu. W przypadku dużego kosztu, warto jest zapytać gabinet stomatologiczny o możliwość rozłożenia ceny na raty.