5 lutego 2025

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Erozja szkliwa – jak leczyć?

Erozja szkliwa jak leczyć

Nasze zęby codziennie są narażone na działanie różnych szkodliwych czynników. Erozja szkliwa to prawdopodobnie coś, z czym każdy z nas będzie miał do czynienia prędzej lub później, o ile nasz styl życia skłania nas do pojawienia się takich niekorzystnych czynników.

Przede wszystkim, erozja szkliwa jest popularna wśród tych pacjentów, którzy spożywają bardzo duże ilości pokarmów, zawierających składniki szczególnie „lubiane” przez bakterie odpowiadające za demineralizowanie szkliwa. Prócz tego, na erozję szkliwa spory wpływ ma picie napojów słodzonych, surowych warzyw i owoców, a nawet napojów izotonicznych.

Zważając na to, że wyżej wymienione produkty, a przynajmniej ich znacząca część zmienia pH w jamie ustnej na kwasowe, niestety częste spożywanie ich może doprowadzić do erozji szkliwa. Warto zastanowić się, erozja szkliwa jak leczyć, aby uniknąć różnych erozja szkliwa objawy.

Sytuacja, w której erozja szkliwa pasta jest konieczna, jest wysoce niekomfortowa, gdyż zmusza nas do rezygnacji z ulubionej pasty do mycia zębów. Zastanówmy się wspólnie, erozja szkliwa jak leczyć!

Objawy erozji szkliwa

Przede wszystkim, to zjawisko samo w sobie jest objawem. Szkliwo w takiej sytuacji staje się osłabione, co przekłada się na osłabienie naszych zębów. W momencie, gdy szkliwo staje się słabsze, jesteśmy bardziej narażeni na powstawanie różnych chorób, takich jak próchnica czy paradontoza.

Tak naprawdę trudno jest dostrzec objawy erozji. Jedną z popularniejszych oznak jest na przykład nadwrażliwość zębów. W momencie, gdy spożywamy ciepłe lub bardzo zimne produkty, u pacjenta może pojawić się przeszywający ból, co może właśnie oznaczać postępującą erozję szkliwa. 

Prócz tego, można dostrzec zmianę koloru zębów czy też ich kształtu – w momencie, gdy to zjawisko zaczyna obejmować zęby, to bardzo prawdopodobne, że z czasem staną się one nawet przezroczyste, czy też żółte lub matowe. W takiej sytuacji zęby mogą stać się szorstkie, a ich powierzchnia pofałdowana. 

Erozja szkliwa – pasta czy inna metoda zapobiegania?

Warto jest zapobiegać erozji szkliwa – wiedząc, że może ona nastąpić. Przede wszystkim, warto jest zastanowić się nad tym, jak to robić, by erozja szkliwa jak leczyć – a konkretnie wiedza w tym zakresie nie była nam potrzebna. Okazuje się, że warto jest przede wszystkim ograniczyć czynniki, które mogłyby powodować zmianę pH w naszej jamie ustnej na kwasowe. Im rzadziej będziemy spożywać takie produkty, tym lepiej.

Mowa o częstotliwości, a nie o ilości! Trzy jabłka zjedzone w ciągu chwili zrobią mniejszą krzywdę, niż trzy jabłka jedzone przez godzinę.

Do tego, warto jest zdecydować się na skorzystanie ze specjalnych past, bogatych we fluor, który wzmacnia zęby. Zalecane jest także regularne wykonywanie zabiegu fluoryzacji – tak, aby zęby były mocniejsze.

Fluor w takiej sytuacji bez wątpienia jest naszym sprzymierzeńcem, dlatego warto jest włączyć go do pielęgnacji zębów! To pozwoli zapobiegać erozji szkliwa.