5 grudnia 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Jak działa aparat ortodontyczny? Dlaczego jest skuteczny?

2 min read
Jak działa aparat ortodontyczny

Jeśli udaje Ci się codziennie myć zęby – gratulujemy! Wykonujesz minimum czynności, mających na celu utrzymać twoje zęby w najlepszej kondycji. Możesz jednak podjąć pewne czynności, mające na celu zwiększyć efektywność twoich działań w zakresie czyszczenia.

Jak wiadomo, kamień nazębny odkłada się tam, gdzie higiena zębów została niedokładnie poczyniona. Niestety dotyczy to także miejsc takich jak te, które są objęte różnymi wadami zgryzu. Tam, gdzie zęby są nawet lekko skrzywione, tam higiena przebiega dużo słabiej i mniej efektywnie. Dlatego trzeba uczciwie przyznać, że są to miejsca szczególnie narażone na rozwój próchnicy.

Na szczęście, każdą wadę zgryzu da się zniwelować. Dlatego warto jest wiedzieć, jak działa aparat ortodontyczny samoligaturujący. Z pomocą aparatu ortodontycznego jesteś w stanie skutecznie pozbyć się wady zgryzu, często nawet bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek operacji z zakresu chirurgii. 

Jak działa aparat ortodontyczny samoligaturujący?

Kwestia tego, jak działa aparat ortodontyczny, który jest samoligaturujący, jest o tyle ciekawa, że ten rodzaj aparatu jest dziełem rozwoju stomatologii. Jak wiadomo, aby zamocować aparat na zębach, konieczne jest wykorzystanie dedykowanego kleju. Aparat samoligaturujący jest nazywany także bezligaturowym.

Wykorzystanie aparatu samoligaturującego pozwoli zamocować drut z wykorzystaniem specjalnych klapek, co wykluczy konieczność stosowania ligatur wykorzystujących gumek, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych aparatów.

Zaletą takich aparatów jest fakt, iż oszczędzają one bólu przy codziennym noszeniu, gdyż wywierają nieco mniejszą siłę. Dodatkowo taki aparat może być wygodniejszy, niż tradycyjny aparat,. Poza tym aparaty bezligaturowe są bardzo łatwe w czyszczeniu, co zapewne widać gołym okiem po ich budowie. Niestety aparaty tego rodzaju są droższe, ale jeśli pacjent jest w stanie sobie na nie pozwolić, to warto to zrobić.

Działanie aparatu ortodontycznego

Wiesz już, jak działa aparat ortodontyczny. Teraz powinieneś dowiedzieć się, jak szybko działa aparat ortodontyczny. Tak naprawdę tradycyjny aparat wymaga nieco dłuższego noszenia od takiego samoligaturującego.

W aparacie samoligaturującym zęby mają większą swobodę, co pozwala im łatwiej się przemieszczać w narzuconym kierunku. To przekłada się na większy komfort pacjenta i warto jest dlatego rozważyć taki aparat, gdy pacjent zastanawia się nad jak najszybszą i jednocześnie trwałą formą leczenia ortodontycznego.

Warto jest dodatkowo wziąć pod uwagę, ile czasu trzeba nosić aparat ortodontyczny tradycyjny. Taki aparat nosi się w zależności od potrzeb, półtora roku i więcej. To ortodonta, weryfikując na bieżąco przebieg leczenia i jego efekty, pokazuje pacjentowi ile jeszcze będzie musiał nosić aparat.

Perspektywa możliwości skrócenia tego czasu jest bardzo kusząca, dlatego coraz więcej osób zaczyna się decydować na wykorzystanie technologii samoligaturującej. Skoro już wiesz, jak działa aparat ortodontyczny tego rodzaju, może ty również powinieneś ją rozważyć?