5 grudnia 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Aparat samoligaturujacy estetyczny

4 min read
Aparat samoligaturujacy estetyczny
Coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne, dzięki czemu możliwe staje się cieszenie pięknym i zdrowym uzębieniem. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że zajmuje to sporo czasu. Zwykle aparat nosi się przez mniej więcej 2 lata. Kolejną kwestią są regularne wizyty u stomatologa. Jeśli ktoś chce, aby leczenie było jak najbardziej komfortowe i dyskretne, to warto zdecydować się na aparat samoligaturujący estetyczny. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnego modelu z ordynarnymi zamkami metalowymi.

Czym jest aparat samoligaturujący estetyczny? Co warto wiedzieć na jego temat?

Aparat samoligaturujący estetyczny jest coraz popularniejszy. W jego przypadku można mówić o dyskretniejszym leczeniu, ale nadal trzeba liczyć się z zamkami przyklejonymi do powierzchni zębów. Nie ma jednak literatur, czyli gumowych opasek, które odpowiadają za utrzymywanie łuków w zamkach. Aparaty samoligaturujące występują pod wieloma postaciami. Można zdecydować się na klasykę, czyli model z metalowymi zamkami. Jest także coś dla osób, które szukają urządzenia nierzucającego się w oczy. Można im polecić aparat samoligaturujący estetyczny. Będzie to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą przywrócić prawidłowe ustawienie zębom.
W przypadku aparatu ortodontycznego samoligaturującego zamki są wyposażone w specjalne mechanizmy blokujące, dzięki czemu można zrezygnować ze stosowania dodatkowych elementów zabezpieczających. Nie ma również potrzeby wymieniania ligatur każdego miesiąca, o czym niestety trzeba pamiętać przy aparatach ligaturowych. Stomatolog zawsze przedstawi pacjentowi wszystkie dostępne rozwiązania, po czym na podstawie stanu jego uzębienia i oczekiwanych efektów doradzi odnośnie wyboru najlepszego aparatu. Modele samoligaturujące, niezależnie od modelu, zawsze składają się z zamków i łuku ortodontycznego. Zamki przykleja się na powierzchni zębów przy wykorzystaniu specjalnego kleju stomatologicznego. Z kolei łuk zostaje przymocowany do zamka. Na koniec pozostaje wyregulowanie go zgodnie ze wskazaniami.

Czy warto zdecydować się na leczenie aparatem samoligaturujący?

Aparat samoligaturujący estetyczny ma wiele zalet, dlatego jest coraz chętnie wybierany. Można liczyć na krótszy czas leczenia. Wynika to w dużej mierze ze zmniejszenia tarcia. Przekłada się to na mniejszy dyskomfort. Zęby relatywnie szybko zostają przesunięte we właściwe miejsce. Można liczyć na przyspieszenie leczenia o nawet kilka miesięcy. Oczywiście każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Ogromną zaletą aparatów samoligaturujących będzie mniej wizyt kontrolnych. Przekłada się to na oszczędność czasu i pieniędzy. W wielu przypadkach odwiedzanie stomatologa nie następuje częściej niż co 8 tygodnie.
Na korzyść aparatów samoligaturujących przemawia łatwiejsza higiena jamy ustnej. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku zwykłych aparatów ortodontycznych na ligaturach gromadzą się bakterie. Trudno oczyścić powierzchnię zębów pod każdą z nich. Już samo noszenie aparatu ortodontycznego sprawia sporo problemów odnośnie mycia zębów. Warto wobec tego pomyśleć o modelu samoligaturującym, który nie ma gumek. Łatwiej oczyścić zęby z resztek pokarmowych, które stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Do zalet leczenia przy użyciu estetycznego aparatu zalicza się mniej dolegliwości bólowych. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe dla dzieci i dorosłych.

Jak długo nosi się aparat samoligaturujący?

Jeśli ktoś decyduje się na leczenie ortodontyczne, to musi uzbroić się w cierpliwość. Niestety zęby nie zmienią swojego położenia w ciągu kilku tygodni. Nie wystarczy nawet kilka miesięcy. Do każdego przypadku trzeba oczywiście podchodzić indywidualnie. Na czas leczenia wpływa wiele czynników. Znaczenie ma przede wszystkim poziom skomplikowania, wybrana metoda, rodzaj wady zgryzu. Oczywiście w przypadku aparatu samoligaturującego czas leczenia zostaje mocno skrócony. Nie można jednak dokładnie przewidzieć, ile zajmie zniwelowanie wady zgryzu u danego pacjenta. Mogą pojawić się także rozmaite komplikacje. Jeżeli leczenie ma przebiegać sprawnie, to niezwykle istotne staje się oczywiście ścisłe przestrzeganie zaleceń dentysty. Ważne jest dbanie o regularne wizyty kontrolne, zgłaszanie uszkodzenia aparatu.
W przypadku standardowego leczenia ortodontycznego, czyli przy wykorzystaniu tradycyjnego aparatu ligaturowego, trwa ono mniej więcej 2 lata. Z modelem samoligaturującym można skrócić ten czas o kilka tygodni lub nawet parę miesięcy. W niektórych przypadkach wada zgryzu jest na tyle poważna, że trzeba nawet wykonać zabiegi chirurgiczne. Najkrócej trwa leczenie ortodontyczne w przypadku nastolatków. Czasem można zdjąć aparat już po roku. Leczenie wydłuża się jednak u osób dorosłych, zwykle trwa minimum 1,5 roku. Warto też wiedzieć, że u niektórych szczęka ma taką budowę, że jest niepodatna na zmiany. Trzeba wobec tego liczyć się z tym, że prostowanie zębów i ich przesunięcie zajmie więcej czasu.