3 grudnia 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Aparat stały niewidoczny

Aparat stały niewidoczny

Wiele osób nie uśmiecha się szeroko z powodu krzywych zębów lub szczelin między zębami. Przezroczyste wewnętrzne aparaty ortodontyczne korygują wady u dorosłych niemal niezauważalnie. Aparat stały niewidoczny jest w ostatnim czasie dość powszechnie stosowany i wiele osób decyduje się na taką opcję. Jak działa taki aparat? Ile czasu trwa leczenie stałym aparatem?

Czym jest i jak działa niewidzialny aparat ortodontyczny?

Aparat wewnętrzny nazywany jest aparatem lingwalnym. Drut korekcyjny jest prowadzony po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu aparat jest praktycznie niewidoczny podczas rozmawiania, jedzenia czy picia. Dorośli i młodzież, którzy preferują dyskretną korektę zębów bez widocznych drutów i wsporników, chętnie decydują się na aparat stały niewidoczny. Jest wiele zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim jest to dyskretna i niewidoczna dla osób trzecich korekta zębów. Możliwa jest precyzyjna korekta większych wad. Wśród zalet można wymienić też skrócony czas leczenia. Podobnie jak tradycyjne aparaty ortodontyczne, aparat ortodontyczny niewidoczny pozostaje przymocowany do zębów przez cały okres leczenia. Pacjent je i pije z aparatem na zębach. W regularnych odstępach czasu ortodonta koryguje ustawienia. W przypadku aparatu stałego mocowanego normalnie czasami po usunięciu zamków na szkliwie mogą pozostawać brzydkie jasne plamy. W przypadku aparatu wewnętrznego plamy te pozostają niezauważone, ponieważ znajdują się z tyłu zębów.

Jak przebiega leczenie?

Aparat stały niewidoczny niestety jest bardziej kosztowny niż klasyczny aparat ortodontyczny. Pacjent musi także dużo bardziej dbać o higienę jamy ustnej. Często resztki jedzenia mogą przykleić się do klamry lub uszkodzić zamki. Nie zawsze możliwe jest dotarcie do wszystkich zakamarków aparatu, a więc higiena jamy ustnej jest utrudniona. Oprócz specjalnych materiałów do leczenia aparatem lingwalnym wymagane są specjalne techniki ortodontyczne. Regularne terminy regulacji klamry mogą trwać nieco dłużej, ponieważ są one umieszczone z tyłu zębów i nie są tak łatwo dostępne. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego aparatu ortodontycznego pacjenci mogą odczuwać większy lub mniejszy ból związany z ruchem zęba w pierwszych tygodniach po założeniu aparatu. Język często reaguje wrażliwie na zamki i włożony drut, co może powodować powstawanie niewielkich ran — w tym przypadku wymagana jest cierpliwość. W niektórych przypadkach pacjenci reagują ślinotokami i może pojawić się seplenienie. Jednak to mija dość szybko. Czas leczenia najczęściej trwa około 24 miesięcy.

Zalety noszenia niewidocznego aparatu na zębach

Aparat stały niewidoczny to doskonała opcja dla wszystkich, którzy chcą w niezauważalny dla innych sposób skorygować wady zębów. Jest to w dużej mierze bezbolesna i przyjemna dla pacjenta metoda korekcji. Aparat jest na stałe zamocowany przez cały okres leczenia i nie trzeba go zdejmować do jedzenia lub picia. Dzięki płaskiej konstrukcji klamra zapewnia wysoki komfort noszenia, a po przyzwyczajeniu się jest zwykle ledwo wyczuwalna. Ogólnie rzecz biorąc, aparat stały niewidoczny ortodontyczny jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego aparatu, ponieważ obejmuje cały zakres leczenia. Dodatkowe korzyści wynikają z tego, że system znajduje się bliżej środka oporu zębów, co w wielu przypadkach pozwala lepiej kontrolować położenie osi zęba. Również gryzienie jest łatwiejsze, a dzięki mniejszej odległości między poszczególnymi wspornikami w wielu przypadkach łatwiej jest osiągnąć sukces w leczeniu. Leczenie stałym aparatem niewidocznym często pozwala uzyskać lepsze wyniki w krótszym czasie w porównaniu z systemami wymiennymi. Uszkodzenia aparatów wewnętrznych występują znacznie rzadziej niż aparatów zewnętrznych. Jeśli pojawi się kamień po wewnętrznej stronie zęba, demineralizacja jest łatwiejsza. Jak pokazują najnowsze badania naukowe, ryzyko rozwoju próchnicy w wyniku leczenia jest prawie pięciokrotnie niższe w przypadku aparatów wewnętrznych niż w przypadku systemów zewnętrznych.

Alternatywa dla stałego aparatu lingwalnego

Korekcji zębów można dokonać także przy użyciu przeźroczystych nakładek na zęby. Jest to dość nowe rozwiązanie, które stosuje się w Polsce, choć na świecie jest znane od wielu lat i praktykowane z powodzeniem. Leczenie często trwa krócej niż w przypadku noszenia stałego aparatu. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nakładki można w każdej chwili ściągnąć. Oczywiście dla lepszego i szybszego efektu powinny być one noszone przez minimum 22 godziny na dobę. Należy jednak pamiętać, że muszą być one ściągnięte podczas jedzenia, picia i higieny jamy ustnej. Dodatkowo nakładki muszą być wymieniane co pewien czas. Najczęściej jest to tydzień lub dziesięć dni, ale o tym informuje i decyduje ortodonta. Aparat nakładkowy, choć jest dość nową opcją leczenia, to coraz więcej osób decyduje się na taką formę korekcji zębów. Metodę leczenia jednak najlepiej jest skonsultować z lekarzem, który powinien po przeprowadzeniu badań wskazać dostępne metody i określić wszystkie plusy i minusy konkretnych sposobów korekcji zębów.