3 grudnia 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Czy piaskowanie wybiela zęby? Odpowiadamy!

czy piaskowanie wybiela zęby

Każdy z nas chce mieć zdrowe zęby i śnieżnobiały uśmiech. Zadajemy sobie też często pytanie czy piaskowanie wybiela zęby? Dzięki leczeniu stomatologicznemu można ten stan zębów poprawić.

Aby jednak stały się śnieżnobiałe, konieczne są inne działania. Wybielanie zębów – bo o tym mowa – możliwe jest na kilka sposobów. Można je wykonać zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i w domu.

Po co wybielać zęby?

W założeniu zęby powinny być białe. Niestety, między innymi na skutek jedzenia, picia dużej ilości kawy czy też palenia papierosów, mogą pojawić się na nich mało atrakcyjne przebarwienia, które po prostu szpecą. Z tego powodu na wybielanie zębów decyduje się wiele osób.

Znaczna część osób, które chcą dobrze wyglądać, takie wybielanie rozważa i stawia dentyście pytanie czy piaskowanie wybiela zęby? Warto zdecydować się na wybielanie, trzeba jednak wiedzieć, że w zależności od wybranej metody, efekt może być krótkotrwały lub długotrwały. Istnieją także metody, dzięki którym zęby staną się białe na lata lub na całe życie.

Niestety są też takie, przez które stan zębów może się pogorszyć. Będą bielsze lub białe, ale bardziej narażone na choroby.

Metody wybielania zębów

Wybielić zęby można w warunkach domowych lub w gabinecie stomatologicznym. Istnieje kilka metod. Bardzo popularną metodą domową jest pocieranie zębów sodą oczyszczoną lub proszkiem z węgla aktywnego. Zęby staną się bielsze, ta metoda jednak jest bardzo ryzykowna. Może prowadzić bowiem do zniszczenia szkliwa zębów.

Dużo bezpieczniejsze jest wybielanie przy pomocy wybielającej pasty do zębów. Efekt jednak nie zawsze jest idealny i pojawia się nawet po kilku miesiącach regularnego stosowania takiej pasty.

Alternatywą jest użycie pasków wybielających, zawierających specjalny żel. Przykleja się je na zęby na kilka godzin dziennie. Takie wybielanie trwa do dwóch tygodni. Efekty są doskonałe pod warunkiem, że zęby nie były za bardzo przebarwione.

Aby poprawić efekt, warto też zrezygnować z produktów, które powodują przebarwienia na zębach – między innymi z kawy, herbaty czy czerwonego wina. Bardzo ważne jest też dbanie o zęby i ich regularne mycie dobrą pastą do zębów.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym

W gabinecie stomatologicznym można zdecydować się na wybielanie jedną z kilku metod. Bardzo skuteczną jest wybielanie nakładkowe. Dentysta przygotowuje specjalnie dla nas nakładkę na zęby, którą wypełnia się żelem wybielającym i nakłada na zęby na kilka godzin dziennie. Po zdjęciu nakładki konieczne jest umycie zębów pasą z fluorem. Efekt wybielania jest doskonały, może pojawić się jednak przejściowa nadwrażliwość zębów.

Drogie, ale bardzo skuteczne jest wybielanie laserowe. Wykonuje się je w gabinecie stomatologicznym, jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Nie jest polecany jednak, jeśli szyjki zębowe są odsłonięte. Nie powinny się na nie decydować kobiety w ciąży. Laserowe wybielanie zębów nie jest też polecane, jeśli na zębach jest duża ilość plomb.

Najdroższą, ale bardzo dobrą metodą są licówki maskujące. Dentysta na zęby nakłada śnieżnobiałe licówki z porcelany. To doskonała metoda nie tylko wybielania zębów, ale i poprawiania ich kształtu.

Wybielanie zębów – koszt zabiegu

Koszt wybielana zębów może być bardzo różny. Paski wybielające to koszt kilkudziesięciu złotych. Wybielanie laserowe wiąże się z kosztem około tysiąca złotych. Licówki są dużo droższe. W tym przypadku trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.