21 listopada 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Czy założenie implantu zęba boli?

Czy założenie implantu zęba boli?

Zdrowy i piękny uśmiech jest marzeniem i celem wielu pacjentów zgłaszających się po specjalistyczną poradę i pomoc do gabinetów stomatologicznych. Na szczęście, mogą oni skorzystać z bardzo szerokiej oferty dentystycznej oferującej nie tylko samo leczenie stomatologiczne, ale również wybielanie szkliwa zębów. Co więcej, nowoczesna protetyka dostarcza bogatą paletę produktów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, preferencji i oczekiwań pacjenta. Nie można bowiem zapominać o tym, że braki w uzębieniu związane są zawsze z dyskomfortem pacjenta oraz w znacznym stopniu wpływają negatywnie na jego samopoczucie i pewność siebie.

Odbiją się również niekorzystnie na jego zdrowiu ogólnym. Mogą prowadzić do dysfunkcji stanów skroniowo-żuchwowych oraz występowania dolegliwości bólowych. Jedną z metod leczenia dolegliwości jest zaawansowana technologicznie implantologia. Jednak, pacjenci mają obawy związane z tym, czy założenie implantu zęba boli.

Czy implant zęba jest bezpieczny?

Jak wspomniano powyżej, pacjenci dość często mają pytania dotyczące tego, czy implant zęba jest bezpieczny oraz czy założenie implantu zęba boli. Otóż, nowoczesny implant wykonany jest z zaawansowanych technologicznie materiałów, takich jak na przykład tytan. Ten sztuczny korzeń zęba wszczepiany jest w szczękę pacjenta w przypadku, w którym doszło uprzednio do utraty korzenia naturalnego. Implant pod względem wielkości zbliżony jest do korzenia naturalnego i stanowi on rodzaj bazy i punkt wyjścia dla leczenia protetycznego.

Co ważne, tytan oraz jego stopy są materiałami biokompatybilnymi, które nie są one postrzegane przez ustrój jako ciało obce. Z tego powodu ryzyko odrzucenia implantu lub rozwój stanu zapalnego są w znacznym stopniu ograniczone. Nie bez znaczenia jest jednak w tym wypadku jakość i staranność przeprowadzonego leczenia.

Ból po zabiegu

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy założenie implantu zęba boli? Powinni oni wiedzieć o tym, że wczesny ból po zabiegu nie powinien budzić niepokoju, ponieważ jest zjawiskiem dość powszechnym i normalnym. Ból ten nie powinien być jednak bardzo nasilony. Jednakże, w bardzo rzadkich przypadkach może dochodzić do pojawiania się bólu późnego i przedłużającego się. W tym przypadku dolegliwości mogą mieć bardzo różne nasilenie i zwykle mają związek z uciskiem implantu na okolice kanału oraz nerwu zębodołowego w żuchwie. Ból w okolicach szczęki może być wynikiem podrażniania i naruszania struktury zatok przez nieprawidłowo wszczepiony implant. Co więcej, w pojedynczych przypadkach mogą się również pojawiać dolegliwości bólowe czy czynnościowe, które są związane ze stresem oraz stanami lekowymi i nie ustępują nawet mimo usunięcia implantów z jamy ustnej pacjenta.

Pielęgnacja implantów

To, czy założenie implantu zęba boli zależy w dużej mierze od przestrzegania przez pacjenta określonych zaleceń. Nie można bowiem zapominać o tym, że gojenie się okolicy pozabiegowej zależy od wielu czynników, takich jak na przykład indywidualna zdolność organizmu pacjenta do efektywnych procesów naprawczych. Poza tym, na ostateczne powodzenie zabiegu wpływa staranność i precyzja pracy stomatologa. Aby jego działania nie poszły na marne, konieczne jest powstrzymanie się pacjenta od spożywania posiłków i napojów w przeciągu dwóch godzin po zabiegu. Jego jadłospis w okresie pozabiegowym nie powinien zawierać posiłków o podwyższonej temperaturze, zawierających produkty mleczne oraz nadmiernie twarde.

Zabronione jest również spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. W okresie rekonwalescencji pacjent powinien również unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Może on przyjmować leki uśmierzające ból. Ich dawkowanie uzależnione jest od tego, czy założenie implantu zęba boli oraz jak silne są to dolegliwości. Poza tym, zalecane jest stosowanie zimnych okładów oraz płukanie jamy ustnej płynami o działaniu antyseptycznym. Sama pielęgnacja implantów obejmuje przede wszystkim dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej, w tym systematyczne mycie zębów w sposób analogiczny do zębów naturalnych. Zęby naturalne i sztuczne powinny być zatem szczotkowane co najmniej dwa razy dzienne, a w idealnej sytuacji – nawet po każdym posiłku.

Poza tym, jama ustna powinna być systematycznie płukana za pomocą płynów antyseptycznych. Powinny być one stosowane codziennie. Nie bez znaczenia dla higieny jamy ustnej jest również stosowanie nici dentystycznych czy specjalistycznych irygatorów wodnych w celu dokładnego usuwania pozostałości pokarmów ze szczelin i przestrzeni międzyzębowych. W celu zachowania dobrych efektów zabiegu oraz ograniczania ryzyka ewentualnych powikłań pozabiegowych konieczne jest odbywanie regularnych kontroli stomatologicznej oraz usuwanie odkładających się osadów i kamienia nazębnego z powierzchni zębów za pomocą skalingu wykonywanego w gabinecie dentystycznym.

Jak wygląda leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczne jest procesem skomplikowanym i długotrwałym, ponieważ obejmuje zarówno inwazyjne działania o charakterze chirurgicznym, jak i wykonywanie i dopasowywanie protez i koron dentystycznych. W pierwszej kolejności podejmowanego leczenia konieczna może okazać się ekstrakcja pojedynczych zębów pacjenta. Leczenie implantologiczne powinno być również poprzedzone usunięciem ewentualnych ognisk próchnicy lub obecnych ubytków i nagrodzonego kamienia nazębnego. Przeprowadzone przez stomatologa leczenie chirurgiczne wymaga skutecznej odbudowy zębodołu.

Czas trwania tego procesu wynosi zwykle około kilkunastu tygodni i może być wydłużony w wypadku konieczności wykonania dodatkowych procedur, takich jak choćby zabiegi regeneracyjne. Po ich zakończeniu możliwe jest dopiero wszczepienie implantu, które odbywa się w znieczuleniu. Stomatolog wykorzystuje podczas zabiegu specjalistyczny mikroskop, który umożliwia wykonywanie bardzo precyzyjnych ruchów. Po pomyślnym przeprowadzeniu wszczepu konieczny jest zrost implantu z kośćmi pacjenta. Proces ten następuje zwykle w okresie pół roku. Po tym czasie, montowane są do implantu śruby gojące, a po ich zespoleniu mocowane są korony lub protezy.