22 listopada 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Czy zęby trzonowe u dziecka wypadają?

Czy zęby trzonowe u dziecka wypadają?

Ostatnio dużą furorę robi termin 'kamienie milowe”. Dla każdego rodzica rodzica jednym z tych wielkich momentów, prawie tak wielkim, jak wtedy, gdy pierwszy mały ząbek przecina dziąsła, jest pierwsza wizyta u dziecka mitycznej wróżki zębuszki. Tak, wypadniecie pierwszego zęba mlecznego to nie lada przeżycie nie tylko dla samej pociechy, ale i jej rodziców. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, by być odpowiednio przygotowanym na tego rodzaju wyzwanie. W tym tekście znajdziesz wszystko czego możesz oczekiwać, gdy Twoje dziecko zacznie tracić zęby mleczne. przedstawione tutaj zostaną typowe problemy i potencjalne komplikacje, dowiesz się również czemu w zasadzie wypadają mleczaki, kiedy to się zazwyczaj dzieje no i w jakiej kolejności. Odpowiemy przy okazji na wiodące pytanie – czy zęby trzonowe u dziecka wypadają?

Czemu zęby mleczne wypadają?

No właśnie czemu? Można by powiedzieć, że taka jest złośliwość rzeczy martwych, ale przecież mamy do czynienia z żyjącymi tak naprawdę strukturami uzębienia, które w pewnym momencie zostają bezpowrotnie wydalone przez organizm.

Okazuje się, że te dziecięce zęby pełnią tylko funkcję zastępczą, tworząc miejsce w szczęce na przyszłe, stałe zęby. Kiedy już ząb stały jest gotowy do wyjścia na świat, korzeń zęba mlecznego zaczyna się rozpuszczać, aż całkowicie zniknie. W tym momencie ząb jest już „luźny” i utrzymywany na miejscu jedynie przez otaczającą go tkankę dziąseł.

Tak naprawdę to już około czwartego roku życia zaczyna się rozrost kości w szczęce Twojego dziecka. Możesz zauważyć wówczas, że pomiędzy pierwszymi zębami powstają przestrzenie, które są niezbędne, aby zrobić miejsce dla większych zębów stałych. Podczas gdy szczęka rośnie, obszar korzeniowy zęba niemowlęcego umożliwia zębom stałym wzrost i przebicie dziąseł. Regularne wizyty kontrolne u dentysty dziecięcego są konieczne, aby upewnić się, że zęby wychodzą prawidłowo i jest na nie wystarczająco dużo miejsca. Ważne też by zwrócić uwagę na kolejność – czy zęby trzonowe u dziecka wypadają dopiero po siekaczach.

Kiedy zaczynają wypadać mleczaki?

Zęby mleczne dziecka (pierwotne) zwykle zaczynają się poluzowywać i wypadać, aby zrobić miejsce na zęby stałe w wieku około 6 lat. Czasami może to być nieco opóźnione, generalnie jednak dziecko w końcu straci wszystkie zęby mleczne w wieku do 12 lat. Zanim pociecha osiągnie wiek nastoletni, będzie miała już 32 stałe zęby dorosłe.

Zęby dziecka zwykle pozostają na swoim miejscu, dopóki nie zostaną wypchnięte przez zęby stałe. Jeśli dziecko straci ząb niemowlęcy wcześniej w wyniku próchnicy lub wypadku, przyszły ząb stały może dryfować w pustą przestrzeń. W przyszłości może to niestety zaprocentować skrzywieniem zębów. Właśnie dlatego tak istotne jest, ab zacząć ćwiczyć dobrą higienę jamy ustnej od razu, gdy tylko wyskoczy pierwszy ząb dziecka. Gdy Twoja pociecha zaczyna tracić zęby mleczne, podkreśl znaczenie właściwej opieki dentystycznej. Przypominaj też stale dziecku, aby myło zęby co najmniej dwa razy dziennie, staraj się delikatnie nadzorować ten proces i w razie potrzeby oferować swoją pomoc. Warto także postawić na zdrową dietę i ograniczyć słodkie potrawy oraz napoje.

Przy odpowiedniej pielęgnacji od najmłodszych lat możesz pomóc rozwojowi stałych zębów Twojego dziecka i umocnieniu ich na całe życie.

Jaka jest kolejność wypadania zębów mlecznych?

Pierwsze zęby dziecka, które wypadną, to zazwyczaj dwa dolne przednie zęby (dolne siekacze środkowe) i dwa górne przednie zęby (górne siekacze środkowe), a następnie siekacze boczne, pierwsze zęby trzonowe, kły i drugie trzonowce. Oczywiście nie jest to regułą i tak jak w przypadku wieku kiedy dzieci gubią pierwsze zęby mleczne, także i tutaj nie wolno wpadać w panikę, gdy przedstawiony „harmonogram” będzie nieco zakłócony. Każdorazowo jednak warto to skonsultować z dobrym stomatologiem dziecięcym.

Dla wielu osób może być zaskoczenie, że wypadanie zębów mlecznych jest zazwyczaj determinowane kolejnością w jakiej się pojawiały. W związku z tym, ponieważ to właśnie dolne siekacze środkowe są pierwszymi zębami, które pojawiają się w wieku około 6 miesięcy, jako pierwsze obluzowują się i robią miejsce dla zębów stałych. Dzieje się to zwyczajowo gdy dziecko osiąga wiek około 6 lub 7 lat. Następnie za dolnymi siekaczami centralnymi wychodzą górne siekacze centralne, ustępując miejsca stałym siekaczom.

Natomiast czy zęby trzonowe u dziecka wypadają? Wyżej już odpowiedzieliśmy twierdząco na tak postawione pytanie. Oczywiście, bardzo istotne jest to czy zęby trzonowe u dziecka wypadają we właściwej kolejności – to znaczy dopiero po mlecznych siekaczach. Przyjmuje się, że górne i dolne zęby trzonowe dziecka powinny wypaść pomiędzy 10 a 12 rokiem życia.

Dla niektórych dzieci utrata zębów może być ekscytującym przeżyciem, zwłaszcza jeśli wprowadzisz zabawne koncepcje, takie jak wspomniana już wróżka zębuszka. Dla innych może to być trochę denerwujące i nawet traumatyczne doznanie – oto tracą bezpowrotnie coś co uważali za trwałe, to nagle wypadło z ich ust! Warto być wtedy przy dziecku i uświadamiać je, że to co się dzieje jest całkowicie normalne.