Fluoryzacja zębów – jak często?
Fluoryzacja zębów to bardzo powszechny zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Swoją popularność procedura zawdzięcza zawartemu w używanych preparatach fluorowi, korzystnie wypływającemu na stan zębów i ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych. Zabieg może być z wykonywany u dzieci jak i dorosłych. Pojawia się jednak pytanie: fluoryzacja zębów – jak często?
Jak działa fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja wykorzystuje unikalne właściwości fluoru, polegające przede wszystkim na ograniczaniu ryzyka pojawienia się ognisk próchnicy. Jest on składnikiem past do zębów używanych podczas domowej higieny jamy ustnej oraz stanowi składnik profesjonalnych produktów stomatologicznych stosowanych w gabinetach dentystycznych. Fluor wpływa na budowę kości i zębów.
Zapobiega próchnicy dwojako poprzez gromadzenie się w dopiero co rosnących kościach i rozwijających się zębach przed ich wyrżnięciem lub utwardzanie zębów obecnych w jamie ustnej. Bierze on również udział w procesach demineralizacji i remineralizacji. Po spożyciu pokarmu ślina ma odczyn kwaśny wpływający na demineralizację, czyli rozpuszczanie wapnia i fosforu zawartego w szkliwie zębów.
Gdy traci ona odczyn kwaśny możliwa jest remineralizacja, czyli odbudowa struktury zębów, której sprzyja obecność fluoru. Prowadzi on również do ograniczenia porów na powierzchni zębów, spłycenia ewentualnych ubytków oraz zmniejszenia ilość bakterii próchniczych.
Ile nie jeść po fluoryzacji?
Po wykonanej w gabinecie stomatologicznym fluoryzacji nie wolno spożywać posiłków przez okres około dwóch godzin. Następnie przez około dwadzieścia cztery godziny należy ograniczyć szczotkowanie zębów, palenie papierosów oraz żucie gumy.
Należy bowiem pamiętać o tym, że im dłużej zastosowany preparat będzie miał kontakt ze szkliwem, tym efekty jego działania będą lepsze. Po wykonanym zabiegu konieczna jest również samodzielna obserwacja pacjenta z uwagi na to, że fluor jest pierwiastkiem silnie reaktywnym, który w przypadku przedawkowania może wywoływać ostre oraz przewlekłe zatrucie.
Fluoryzacja zębów – czy warto?
Fluoryzacja zębów tak jak każda procedura stomatologiczna ma swoje zalety oraz wady. Wśród zalet wymienić można atrakcyjną cenę, a także wysoką skuteczność w zakresie przeciwdziałania rozwojowi próchnicy. Wynika to z remineralizacji oraz hamowania rozwoju bakterii.
Należy jednak pamiętać o tym, że fluor może działać szkodliwe, a nawet toksycznie i zagrażające życiu. Z tego powodu niezwykle istotne jest prawidłowe stosowanie preparatów z fluorem zarówno w codziennej pielęgnacji jamy ustnej oraz podczas specjalistycznych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Pierwiastek ma bowiem możliwość odkładania się w organizmie. Więc dalej powstaje pytanie: fluoryzacja zębów – jak często?
Zbyt duża częstotliwość fluoryzacji może prowadzić do przewlekłego zatrucia organizmu. Objawia się ono obecnością ciemnych plam na powierzchni zębów. Ostre zatrucie fluorem objawia się natomiast dolegliwościami bólowymi głowy i przewodu pokarmowego, nudnościami, łzawieniem oczu oraz nadmierną potliwością, co wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej.
Pojawia się zatem problem: fluoryzacja zębów – jak często? W przypadku dorosłych fluoryzację można bezpiecznie przeprowadzać dwukrotnie w ciągu roku. W przypadku dzieci zamieszkujących na obszarach, na których poziom fluorku w wodzie pitnej nie przekracza 1mg/l wody, fluoryzacja może być wykonywana w szkole nawet sześciokrotnie w ciągu roku w odstępie co najmniej sześciu tygodni. Wymaga ona pisemnej zgody rodziców.