21 listopada 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Jak uzupełnić brakujący ząb?

Jak uzupełnić brakujący ząb?

Wiele osób zastanawia się, jak uzupełnić brakujący ząb. Tak naprawdę każdemu może się przytrafić utrata zęba. W wyniku wybicia lub złamania może nastąpić rozpad korony zęba. Rozpad może być także spowodowany próchnicą, która rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Jak uzupełnić brak zęba?

Można śmiało powiedzieć, że uzupełnienie ubytku nie jest problemem w dzisiejszych czasach. Nowoczesne gabinety stomatologiczne oferują wiele ciekawych rozwiązań. W tym artykule wyjaśnimy, jak uzupełnić brakujący ząb, a także podpowiemy ile to kosztuje. Nie powinno się lekceważyć utraty nawet jednego zęba. Nie ulega wątpliwości, że może to być początek wielu poważnych problemów. Jeśli szybko nie odbudujesz utraconego zęba to narażasz pozostałe zęby zlokalizowane w łuku zębowym na rozchwianie. Do powstawania diastem też mogą przyczyniać się pojedyncze braki zębowe. Mogą również prowadzić do bólów głowy oraz problemów z przeżuwaniem. Warto wspomnieć, że zwiększa się też ryzyko powstawania infekcji oraz stanów zapalnych. Leczenie implantologiczne przychodzi z pomocą, jeśli ząb nie nadawał się do uratowania podczas leczenia kanałowego. Doświadczony stomatolog doskonale wie, jak uzupełnić brakujący ząb. Stosuje implant zębowy, żeby odbudować korzeń zęba.

Korona na implancie

Należy pamiętać, że implant zębowy to tytanowy stożek, który jest mocowany w miejscu zniszczonego korzenia zęba. Następnie korona zęba jest osadzana na implancie zębowym. Trafnie wskazuje się, że jest ona wykonana z cyrkonu lub porcelany. Należy podkreślić, że stałym i sprawdzonym rozwiązaniem jest uzupełnienie braków zębowych implantem. Taki ząb pełni dokładnie taką samą funkcję, jak stały ząb człowieka. Jednocześnie korona znajdująca się na implancie nie różni się od reszty zębów pacjenta. Pacjent nie musi unikać twardych potraw i może normalnie jeść. Warto również dodać, że implanty zębowe pełnią istotną funkcję medyczną. Nie tylko zapobiega zanikowi kości i tkanek miękkich dziąsła, ale jest także podstawą dla korony zęba. Na sąsiadujących zdrowych zębach pacjenta opierany jest most protetyczny. Wcześniej zęby trzeba dokładnie oszlifować.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że sąsiednie zęby są filarem podtrzymującym most protetyczny. Most protetyczny można zastosować jedynie wtedy, gdy po obu stronach ma podparcie w postaci zdrowych zębów. W innym przypadku trzeba skorzystać z leczenia implantologicznego lub wykonać protezę ruchomą. Interwencji dentysty wymaga w każdym przypadku brak korony zęba. Szczególnie wtedy, gdy brak jest wywołany rozpadem korony zęba na skutek próchnicy. W takiej sytuacji mogą powstawać stany zapalne oraz infekcje w jamie ustnej. Ma to nie tylko wpływ na zdrowie jamy ustnej, ale także całego organizmu. Jeśli nie zdecydujesz się na uzupełnienie braków zębowych to musisz pamiętać o efekcie domina. Zęby przesuwają się, jeśli nie mają oparcia. Warto jasno podkreślić, że każdy ząb jest ważny. Do deformacji zgryzu może prowadzić utrata nawet jednego zęba. Braki zębowy pogarszają też wygląd twarzy.

Most protetyczny

Właściwie na dwa sposoby można uzupełnić brak zębowy. Pierwsze rozwiązanie to most protetyczny, ale można też wszczepić implant i umieścić na nim koronę protetyczną. Most protetyczny ma dwa filary i przęsło, więc faktycznie przypomina most. Nie ulega wątpliwości, że zęby, które sąsiadują z luką w uśmiechu są filarami. Na początku trzeba je oszlifować, żeby później nałożyć na nie protetyczny most. Wiedza o tym, jak uzupełnić brakujący ząb jest niezwykle cenna. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Musisz mieć na uwadze to, że uzupełniając brak zęba przy użyciu mostu, dentysta będzie ingerować w sąsiednie zęby.

Warunek jest taki, że zdrowe i stabilne muszą być zęby pod filary. Dlatego wcześniej trzeba uzupełnić wszystkie ubytki, a także przeleczyć kanałowo, jeśli zachodzi taka konieczność. Należy dodać, że tylko na wyleczone uzębienie zakłada się korony. Przęsło w postaci koronki protetycznej zawiśnie tylko pomiędzy prawidłowo przygotowanymi filarami. Z kolei implant jest w pełni niezależny od sąsiednich zębów. Można wszczepić go bezpośrednio w kość wyrostka zębodołowego w miejscu luki w uśmiechu. Oznacza to, że nietknięte pozostają zęby sąsiednie. Praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów jest korona na implancie. Można nią żuć i gryźć jak własnym uzębieniem, także pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Dodatkowo nie grożą Ci zaniki kostne i przyspieszone starzenie, ponieważ implant cały czas pobudza kość wyrostka zębodołowego. Jeśli chodzi o koszty to w teorii implant jest droższym rozwiązaniem. Odrębnie płaci się za zabieg wszczepienia implantu, a oddzielnie za montaż korony protetycznej. Gdy planujesz most protetyczny to inwestujesz w uzupełnienie trzypunktowe, więc koszty znacząco rosną. Do tego trzeba jeszcze doliczyć cenę leczenia kanałowego, jeśli jest potrzebne. Mosty protetyczne trzeba wymieniać raz na kilkanaście lat i jest to standardowa procedura. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak uzupełnić brakujący ząb.