5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Jak wygląda próchnica u dziecka? Zobacz jak się objawia.

3 min read
jak wygląda próchnica u dziecka

W ostatnich latach poważnym problemem jest próchnica zębów u dzieci. Nawet 7 na 10 dzieci w wieku szkolnym oraz przedszkolnym ma próchnicę, więc jak wygląda próchnica u dziecka?

Próchnica u dziecka – skąd się bierze?

Warto jednak mieć na uwadze, że występuje również u niemowląt. Dobrze mieć świadomość jak wygląda próchnica u dziecka oraz jak jej zapobiegać. Rodzice niestety często bagatelizują ten problem, ponieważ twierdzą, że zęby mleczne nie potrzebują leczenia.

Rzeczywiście po pewnym czasie wypadają, ale na ich miejscu wyrosną nowe zęby, które powinny mieć odpowiednio przygotowane podłoże. Skutki nieleczonej próchnicy można niestety odczuć nawet w dorosłym życiu, dlatego warto dbać o właściwą higienę jamy ustnej.

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to może być za mało, dlatego trzeba zakupić też nić dentystyczną oraz płyn do higieny jamy ustnej. Ważna jest również zbilansowana dieta oraz regularne wizyty u sprawdzonego i doświadczonego dentysty. Próchnica polega na demineralizacji szkliwa i jest chorobą zakaźną. Może się rozwinąć od razu po pojawieniu się pierwszych mlecznych zębów u jeszcze bardzo małych dzieci.

Objawy próchnicy u dziecka

Początkowe objawy to żółty nalot, który przylega do zębów. Jest to tak zwana płytka nazębna i jeżeli nie zostanie szybko usunięta to zamieni się w twardy kamień. Często pojawia się także stan zapalny, który powoduje duży ból podczas jedzenia i picia.

Różne są przyczyny powstawania próchnicy, ale zazwyczaj występuja ona u dzieci, które często jedzą słodkie przekąski. Do tego wszystkiego dochodzi mała odporność zębów, które są podatne na działanie bakterii. Dlatego tak ważne jest, żeby już od najmłodszych lat uświadamiać dzieci na temat zasad higieny jamy ustnej.

Unikanie wizyt stomatologicznych oraz brak nawyków higienicznych to najczęstsze przyczyny pojawienia się próchnicy w jamie ustnej dziecka. Warto wyróżnić także próchnicę butelkową, która pojawia się u bardzo małych dzieci. Najbardziej narażone są osoby do 4 roku życia, które są karmione w nocy butelką. Nie należy też oblizywać smoczka przed podaniem dziecku, ponieważ w ten sposób najszybciej przenoszą się drobnoustroje.

Jak wygląda i jak leczyć próchnicę u dziecka?

Próchnica u niemowląt jest bardzo niebezpieczna, ponieważ rozprzestrzenia się niezwykle szybko na nowe zęby. Nie wszyscy rodzice wiedzą jak wygląda próchnica u dziecka oraz jak ją leczyć. Pierwszym etapem jest oczywiście fluoryzacja, która zabezpiecza szkliwo przed bakteriami.

Lekarz stomatolog nakłada na powierzchnię zębów specjalny preparat, który wzmacnia zęby oraz poprawia ich kondycję. Warto również kupić dziecku pastę do zębów z fluorem. Metody leczenia są zawsze dobierane indywidualnie do danego dziecka.

Najważniejsze to jednak usunąć chore tkanki i zastąpić je plombą. Czasami wykonywana jest również impregnacja zębów, która może powstrzymać rozwój choroby. Mając świadomość jak wygląda próchnica u dziecko znacznie łatwiej jest ją leczyć.

Czasami niezbędne jest usunięcie zęba, ponieważ może się on przyczynić do powstawania wady zgryzu. Proces chorobowy może powstrzymać właściwie dobrana profilaktyka, którą warto rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych mleczaków.