5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Ile kosztuje licówka porcelanowa? Sprawdź cenę!

3 min read
ile kosztuje licówka porcelanowa

Ile kosztuje licówka porcelanowa? Przy projektowaniu i cenie licówek brane są pod uwagę przede wszystkim rysy twarzy. Niektórym pacjentom diastema odbiera urodę, a innym z kolei pasuje. Wszystko zależy od indywidualnych rozwiązań, dlatego warto wybrać ortodontę z bogatym doświadczeniem.

Licówka porcelanowa – co to jest?

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje licówka porcelanowa oraz czy pasuje do typu ich urody. Przede wszystkim licówki nie nadają się dla osób, które mają objawy bruksizmu oraz ścierają zęby. Porcelanowe płatki niestety nie będą dobrze się trzymać, a to oznacza, że będą mało trwałe.

Nie powinno się nakładać licówek porcelanowych u osób, które mają pogłębiony nagryz. Pod wpływem dużego nacisku zaczną odpadać i się kruszyć, dlatego mogą nie wytrzymać nawet kilku miesięcy.

Warto też mieć na uwadze, że ma to negatywny wpływ na zęby sąsiadujące obok, ponieważ sukcesywnie niszczy się zgryz. Bruksizm leczy się przede wszystkim aparatem ortodontycznym, a dopiero później można założyć licówki porcelanowe.

Jak działa licówka?

Przy pomocy kompozytu lekarz może będzie mógł odtworzyć prawidłowy kształt zębów. Pierwsza wizyta to przede wszystkim wykonanie wycisków. Odlewa się specjalne modele, które mają symulować nowy uśmiech. Na drugiej wizycie pacjent przymierza makietę nowej szczęki.

Później przez kilka dni chodzisz w tej makiecie i sprawdzasz, czy ci odpowiada. Na koniec przeprowadza się pracę nad ostatecznymi licówkami i w ten sposób korygowane są kształty. Usuwana jest także niewielka ilość szkliwa, ale jest to robione przy znieczuleniu miejscowym. Licówki z porcelany powstają oczywiście w laboratorium protetycznym.

Pacjent do czasu wykonania prawdziwych licówek powinien nosić licówki tymczasowe i w ten sposób zabezpieczać zęby. Na ostatniej licówce stomatolog cementuje nakładki porcelanowe. Najlepiej unikać skrajnych temperatur przez kilkanaście godzin po założeniu licówek. Szczególnie problematyczna może być wrażliwość na zimno i ciepło, która pojawia się bardzo szybko. Licówki porcelanowe należy myć dwa razy dziennie przy pomocy miękkiej szczoteczki oraz pasty.

Licówka porcelanowa – koszt

Niezbędne są wizyty kontrole u stomatologa, który powinien sprawdzić stan jamy ustnej. Konieczne jest także usuwanie osadu oraz kamienia w gabinecie stomatologicznym. Należy mieć na uwadze, że długo nieusuwany kamień może się z czasem przerodzić w próchnicę, dlatego należy działać szybko i nie zwlekać z wizytą u dentysty.

Licówki są niezwykle przydatne przy problemach związanych z niedoskonałościami zgryzu. Będą bardzo dobrym rozwiązaniem przy przebarwieniach, ukruszeniach oraz innych wadach zgryzu. Ile kosztuje licówka porcelanowa?Należy mieć na uwadze, że licówki porcelanowe są najdroższe i potrafią kosztować nawet 1500 zł za jeden ząb.

Znacznie większą popularnością cieszą się licówki akrylowe, które kosztują 200 zł, natomiast licówki kompozytowe są dobrej jakości, a kosztują zaledwie 350 zł. Zaleca się stosowanie licówek, gdy następują przebarwienia w okolicy korony zęba, które mogły powstać w wyniku farmakoterapii w okresie dziecięcym lub martwicy, do której przyczyniła się próchnica. Dlatego nigdy nie można zapominać o higienie jamy ustnej. Mamy nadzieję, że już wiesz ile kosztuje licówka porcelanowa.