13 lipca 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Pęknięty ząb pionowo po leczeniu kanałowym — co robić?

3 min read
pęknięty ząb pionowo po leczeniu kanałowym

Pęknięty ząb pionowo po leczeniu kanałowym to stosunkowo trudna sytuacja. Przecież właśnie poddaliście się trudnemu i często długotrwałemu zabiegowi, który wymaga od was wielu wizyt… i nagle ząb pęka. Nierzadko obwiniamy wtedy stomatologa — być może zabieg został przeprowadzony w nieodpowiedni sposób?

Być może korona zęba była za słaba, aby można było swobodnie odbudować ząb po endodoncji? A może ząb już na samym początku nie nadawał się do leczenia i należało od razu poddać go ekstrakcji? Te pytania od razu kłębią się w głowach pacjentów szukających odpowiedzi na takie pytania.

Dziś jednak postaramy się rozwiązać wszystkie niezbędne i trapiące was problemy. Co zrobić, gdy dojdzie do tego, że w naszej pojawi się pęknięty ząb pionowo po leczeniu kanałowym? Czy to naprawdę stomatolodzy są winni temu, że martwe zęby nie są tak mocne? Dowiecie się tego już dzisiaj!

Pęknięty ząb pionowo leczony kanałowo

Leczenie kanałowe wymaga od stomatologa tego, aby otworzył on koronę zęba i opróżnił ząb od środka z zakażonej miazgi. Jest to niezwykle ważne, gdyż tak naprawdę to jedyna możliwość na całkowite opróżnienie zęba z bakterii i innych drobnoustrojów obecnych nie tyle, co w jamie ustnej, ale też w zakażonej miazdze. Często też cała zmiana próchnicza prowadzi do tego, że ząb jest uszkodzony w takim stopniu, że tak naprawdę nietrudno o jego ułamanie. 

Samo leczenie kanałowe, czyli opracowanie zęba z próchnicy i zakażonej miazgi, prowadzi do tego, że ząb zostaje znacząco osłabiony. Usunięcie zakażonej przez chorobę, jaką jest próchnica prowadzi do zmniejszenia grubości ściany korony czy korzenia zęba.

Dzięki temu są one znacznie bardziej podatne na zniszczenia wynikające z nacisku podczas gryzienia. Gdy ząb jest pusty, to tak naprawdę jest on wręcz narażony na złamanie. WYstarczy zacisnąć zęby zbyt mocno i nieszczęście murowane — a ząb pęknie.

W takiej sytuacji powstaje pęknięty ząb pionowo po leczeniu kanałowym więc jak widzicie, to wcale nie jest wina stomatologów, lecz po prostu fizyki i biologii. Nie obwiniajcie więc nikogo o pęknięcie zęba w naszej jamie ustnej!

Czy pęknięty ząb może się zrosnąć?

Na pewno, gdy dotknie was problem, jakim jest pęknięty ząb pionowo po leczeniu kanałowym, zaczniecie się zastanawiać na tym niezwykle trudnym lecz kluczowym pytaniu czy pęknięty ząb może się zrosnąć? Niestety, musimy was zasmucić, lecz odpowiedź na to pytanie brzmi nie.

Nie ma takiej możliwości, aby już raz złamany ząb mógł się zrosnąć i powrócić do poprzedniego stanu.  Zęby (niestety) nie mają żadnych zdolności regeneracyjnych, stąd też jest to całkowicie niemożliwa rzecz. Jeżeli jednak dojdzie do tego, że stracicie ząb, a w naszej jamie ustnej pojawi się uszkodzony ząb, powinniście najszybciej umówić się do dentysty na leczenie.

Dzięki temu możliwie najszybciej pozbędziecie się problemu, jakim jest uszkodzony ząb. Pozbądźcie się jak najszybciej źródła tego kłopotu, zanim stanie się on czymś więcej niż tylko zębem o uszkodzonej strukturze! Nie ryzykujcie pogorszenia zdrowia!