21 listopada 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Separacja korzenia zęba

Separacja korzenia zęba

Każdy chce posiadać pełne i zdrowe uzębienie. Zęby to nasza wizytówka, ale niestety wiele osób nie stosuje się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Skutkuje to później poważnymi problemami, dlatego trzeba reagować jak najszybciej.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Separacja korzenia zęba jest wykonywana, gdy stan zapalny wywołał nieodwracalne patologiczne zmiany. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że zabieg pozwala zachować zdrową część zęba. To właśnie zdrowa część zęba zostanie w przyszłości poddana protetycznej odbudowie. Separacja korzenia zęba jest niezbędna w przypadku głębokiej próchnicy lub złamań korzeni i korony zęba. Jest również zalecana, gdy leczenie kanałowe przeprowadzono nieprawidłowo i powstały zmiany okołowierzchołkowe. Należy pamiętać, że potencjalnym ogniskiem zapalnym jest nieusunięty korzeń, który dodatkowy jest zmieniony patologicznie. Warto dodać, że jest to niebezpieczne przede wszystkim dla jamy ustnej, ale również dla całego organizmu, czyli układu kostno-stawowego, nerek oraz serca. Warto przynajmniej raz na pół roku udać się na wizytę kontrolną do dentysty, żeby ocenił stan naszych zębów. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią wśród pacjentów. Jednak nie każdy korzeń pozbawiony części naddziąsłowej zęba wymaga usunięcia. Niezbędne jest przeprowadzenie diagnostyki obrazowej, czyli tomografii komputerowej oraz RTG cyfrowego. Dodatkowo stomatolog wykonuje badanie fizykalne przed podjęciem ostatecznej decyzji. Separacja korzenia zęba to dosyć skomplikowany zabieg, dlatego mało doświadczeni i początkujący dentyści mogą mieć z tym problem. Warto mieć na uwadze, że korzeń można pozostawić, jeśli nie ma cech patologicznych. Wśród cech patologicznych można wymienić rozległy okołowierzchołkowy stan zapalny, zniszczenie poddziąsłowe, pęknięcia oraz rozległą próchnicę. Należy pamiętać, że nieleczona próchnica bardzo szybko rozprzestrzenia się na inne zęby, więc trzeba reagować natychmiast. Największym błędem pacjentów jest zwlekanie z wizytą u dentysty. Niektóre osoby umawiają się na wizytę, dopiero gdy ból staje się nie do zniesienia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli stomatolog zdecydował się pozostawić korzeń, to powinien umieścić na nim wkład koronowo-korzeniowy. Taki wkład jest podłożem do osadzenia korony i pomaga odbudować kikut zęba. Od wielu czynników zależy stopień trudności zabiegu usunięcia korzenia. Przede wszystkim ważna jest lokalizacja korzenia, jego ułożenie i wielkość zniszczenia. Specjalista z zakresu chirurgii stomatologicznej powinien zająć się bardziej skomplikowanymi przypadkami.

Przeciwwskazania

Jeśli przypadek jest łatwy to lekarz stomatolog powinien sobie poradzić. Należy pamiętać, że specjalistyczny sprzęt będzie niezbędny w przeprowadzeniu trudniejszych operacji. Taki sprzęt to między innymi zestaw do piezochirurgii wykorzystywany do fragmentacji korzenia z pełną ochroną twardych tkanek. Postęp w dziedzinie stomatologii sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli. Główne wskazania do separacji korzenia zęba to parodontoza, zniszczenie poddziąsłowe, pęknięcie korzenia oraz rozchwianie korzenia. Separacja korzenia zęba jest też wykonywana w przypadku rozległego stanu zapalnego okołowierzchołkowego. Jeśli zachowawcze leczenie nie jest już możliwe to wtedy wykonywana jest hemisekcja. Warto znać również najważniejsze przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu. Są to choroby przyzębia, brak możliwości odtworzenia protetycznego zęba, a także nieprawidłowo wykonane leczenie endodontyczne w obydwu korzeniach.

Przebieg

W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega separacja korzenia zęba, a także podpowiemy jak wygląda zabieg. Na początku lekarz stomatolog podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. W wyjątkowo uzasadnionych okolicznościach pacjent może być wprowadzony w stan narkozy. Następnie przy pomocy wiertła lub piezochirurgii wykonywana jest preparacja korzenia. Separacja jest niezbędna, jeśli doszło do złamania korzenia poniżej linii wyrostka zębodołowego. Warto dodać, że przy użyciu narzędzi chirurgicznych lekarz oddziela korzeń zęba od kości szczęki lub żuchwy. Miejsce po ekstrakcji korzenia powinny być dokładnie wyłyżeczkowane. Później zakłada się gąbkę hemostatyczną, której celem jest utworzenie oraz stabilizacja skrzepu. Po wyłyżeczkowaniu można też umieścić implant i preparat kościozastępczy w zębodole. Na koniec stomatolog zakłada szwy, które mają zbliżyć brzegi rany. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że całkowicie bezbolesny jest zabieg separacji korzenia zęba. Nie ma przy tym znaczenia, jaki rodzaj znieczulenia zastosujemy. Przeprowadzenie zabiegu w sedacji jest wskazane w trudniejszych przypadkach, żeby zapewnić komfort chirurgowi oraz pacjentowi.

Rehabilitacja protetyczna

Po prawidłowo wykonanym zabiegu pacjent otrzymuje leki o działaniu przeciwbólowym. Wszystko po to, żeby zminimalizować ból w okresie pooperacyjnym. Pacjent powinien przez kilka tygodni po zabiegu stosować dietę płynną. Przez około 3-4 dni należy przykładać także zimne okłady. Ważną rolę odgrywa także farmakoterapia, czyli antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwobrzękowe. Najważniejsze to przestrzegać wysokich standardów higienizacyjnych zabiegów. Wspólną decyzją lekarza stomatologa i pacjenta musi być zakwalifikowanie korzenia zęba do usunięcia. Odwlekanie decyzji w nieskończoność działa niestety na niekorzyść pacjenta. Skutkiem takiego działania mogą być ogólnoustrojowe patologie różnego rodzaju. Wkład koronowo-korzeniowy osadza się po upływie 6 tygodni od zabiegu, jeśli korona zęba została prawidłowo przeleczona endodontycznie. Zabieg separacji korzenia powinien zająć doświadczonemu dentyście 30-40 minut. Jest to w dużej mierze uzależnione od lokalizacji korzenia. U każdego człowieka korzenie zębowe przebiegają inaczej, dlatego niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG. Kliniki stomatologiczne są zazwyczaj bardzo dobrze wyposażone, więc zarówno zabieg, jak i zdjęcie RTG można wykonać w jednym miejscu.