Czy szkorbut jest zaraźliwy?
Czy szkorbut jest zaraźliwy? Choć szkorbut jest już dziś chorobą nieco zapomnianą i występującą dość rzadko, to jednak nadal wzbudza sporo obaw. Nic więc dziwnego, że gdy tylko ktoś usłyszy o tej chorobie, bardzo szybko stara się dowiedzieć i zdobyć informację, czy jest ona zaraźliwa. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Szkorbut — opis choroby
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, czy szkorbut jest zaraźliwy, najpierw powinien zdobyć podstawowe informacje, czym się ona charakteryzuje, czyli jak przebiega i jakie są powody jej powstawania. Jedynie ta wiedza pozwoli dokładnie odpowiedzieć, czy można się nią zarazić, czy też nie.
Czym zatem jest szkorbut? Jest to choroba, której głównym powodem jest brak witaminy C w organizmie, a dokładniej mówiąc kwasu askorbinowego. Jeszcze do niedawna główną grupą społeczną, którą dotykała ta choroba, byli marynarze, którzy przez często wiele tygodni, a nawet miesięcy, żywili się dietą pozbawioną warzyw i owoców, co skutkowało niewłaściwym poziomem witaminy C w organizmie.
Do podstawowych objawów tej choroby zaliczyć można osłabienie i utratę apetytu, a także duszności, bóle mięśni i kości. Na ostatnim etapie choroby dochodzi do pojawienia się drgawek, siniaków i wypadania zębów, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci pacjenta.
Jak powstaje szkorbut?
Jak więc widać po powyższym opisie, jest to naprawdę poważna choroba, która może zakończyć się nawet śmiercią dotkniętej nią osoby. Nic więc dziwnego, że wiele osób obawia się tego, że może się nią zarazić. Czy jest to możliwe?
Na wstępie trzeba powiedzieć, że zarażenie się tą chorobą od innej chorującej już na nią osoby, nie jest możliwe, ponieważ nie jest to choroba przenosząca się drogą kropelkową. Jej jedynym źródłem powstawania jest niedobór witaminy C, który powstaje w przypadku nieprawidłowej diety.
Jeśli więc nie spożywa się wystarczającej ilości warzyw, czy też owoców, a także dieta bogata jest w produkty wysoko przetworzone np. fast foody, wtedy istnieje ogromne ryzyko, że dojdzie do zachorowania na tę chorobę. W przeciwnym wypadku ryzyko, że się nią zarazimy, właściwie nie istnieje.
Kuracja szkorbutu
Jeśli jednak z powodu nieprawidłowej diety faktycznie dojdzie do zachorowania na tę chorobę, warto się dowiedzieć zawczasu, jak powinna wyglądać jej kuracja. Jak więc leczy się szkorbut i czy szanse na wyleczenie są duże?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że nieleczony szkorbut zawsze doprowadzi daną osobę do śmierci.
Niezbędne jest więc podjęcie określonego rodzaju kroków zaradczych. Jak powinna wyglądać kuracja na szkorbut? Podstawą w tym wypadku jest wysoka podaż witaminy c. Nie tylko w formie doustnej, czyli w pokarmie, lecz także tabletkach. Co więcej, wymagane jest podanie witaminy C również dożylnie w formie kroplówki.
W przypadku leczenia tej choroby wskazane jest jednak konsultowanie się z lekarzem, ponieważ przedawkowanie witaminy C może przynieść nieprzyjemne skutki uboczne w postaci np. wymiotów, czy też biegunki, co może skutecznie obniżyć komfort życia danej osoby, która samodzielnie stosować będzie witaminę C. Mamy nadzieję, że wiesz już czy szkorbut jest zaraźliwy.