2 stycznia 2025

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Nalot na języku – przyczyna

Nalot na języku - przyczyna

Wiele osób zastanawia się, czym jest nalot na języku przyczyna takiego stanu może być różna. Najczęściej mowa tutaj o nieprawidłowej higienie jamy ustnej oraz odwodnieniu organizmu. Nalot na języku najczęściej ma biały kolor, lecz może być też żółty, brązowy, a ponadto zielony. W niektórych przypadkach jest również czarny.

Warto wiedzieć, że przyczyny nalotu na języku to między innymi palenie tytoniu, nadużywanie kawy oraz herbaty bądź inne choroba. Jednakże przeważnie biały nalot na języku nie powinien być powodem do obaw. W przypadku, gdy utrzymuje się przez dłużej niż kilka tygodni, zalecane jest pójście do specjalisty. Diagnostyka w takim przypadku jest bardzo istotna. W obecnych czasach wiele osób skarży się na nalot na języku przyczyna może być różna, lecz nie zawsze jest to choroba.

Co istotne, przeważnie niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz odwodnienie organizmu powodują nalot na języku przyczyna może być też inna. W przypadku, kiedy nalotowi na języku nie towarzyszą niepokojące objawy ze strony języka, czyli świąd, ból bądź pieczenie, nie ma powodu do większych obaw. W innym wypadku obłożony język nierzadko świadczy o poważniejszym schorzeniu. Dlatego bardzo istotna jest diagnostyka. Najlepiej z nalotem na języku udać się do specjalisty.

O czym świadczy biały nalot na języku?

Ludzie często skarżą się na nalot na języku przyczyna może być zaskakująca. Często taki stan świadczy o odwodnieniu organizmu. Jednakże istnieją również inne powody tworzenia się białego nalotu na języku. Mowa tutaj przede wszystkim o nieprawidłowej higienie jamy ustnej, niedoborze płynów w organizmie, a także nadużywaniu alkoholu. Do tego dolicza się picie kawy, herbaty, a ponadto palenie tytoniu. Innym powodem białego nalotu na języku często jest zła dieta, wirusy, bakterie, a także przerost migdałka gardłowego. Warto zauważyć, że białe plamy bądź nalot nierzadko jest objawem znacznie istotniejszych stanów chorobowych. Mowa tutaj głównie o pleśniawce oraz leukoplakii.

W przypadku, gdy podejrzewa się u siebie podobne choroby, niezwłocznie należy udać się do specjalisty. Trzeba wiedzieć o tym, że pleśniawka to infekcja jamy ustnej, która spowodowana jest drożdżakiem Candida. Tego typu grzyb pojawia się w jamie ustnej oraz przewodzie pokarmowym osób zdrowych, a ponadto na ich skórze, lecz dzięki obecności innych mikroorganizmów oraz bakterii jego ilość jest stosunkowo mała, a wzrost jest w pełni kontrolowany. Okazuje się, że choroby, stres bądź spożywanie leków może powodować zwiększoną produkcję drożdżaka Candida. Nie każdy wie o tym, iż podstawowym objawem zakażenia pleśniawką są białe zmiany, które przypominają wyglądem serek wiejski.

Występują przeważnie na języku bądź wewnętrznej części policzków. Co więcej, schorzenie może pojawić się u każdej osoby, lecz przeważnie dotyka niemowląt oraz małych dzieci. Ponadto taki problem dotyczy osób starszych oraz ludzi z osłabionym układem odpornościowym. Często przyczyną jest zażywanie antybiotyków, a ponadto kortykosteroidów. Innym powodem jest palenie, cukrzyca, a dodatkowo nieprawidłowo dopasowane protezy, co może być bardzo problematyczne. Inną chorobą powodującą nalot na języku jest leukoplakia.

Mowa tutaj o nadmiernym wzroście komórek w jamie ustnej. Powoduje to powstawanie białych plam na języku, co prowadzi często do stanu zwanego leukoplakią. Co więcej, rozwija się on przeważnie u ludzi, którzy nadużywają palenia papierosów. Należy nadmienić, że leukoplakia nierzadko wskazuje na raka. Z tego powodu najlepiej iść na konsultację do specjalisty, bowiem diagnostyka jest bardzo istotna. Warto też dodać, że zmiany, które związane są z leukoplakią, przeważnie ustępują samoistnie. W przypadku, kiedy plamy nie znikają po upływie dwóch tygodni, należy udać się do lekarza.

Jak pozbyć się nalotu na języku?

Bardzo dużo osób narzeka na nalot na języku przyczyna nierzadko jest zaskakująca. W pewnych przypadkach mowa tutaj o chorobie. Sporo ludzi nie wie, jak pozbyć się nalotu z języka. Warto jednak wiedzieć, że niezależnie od jego przyczyny przeważnie towarzyszy mu nieprzyjemny oddech. Podstawowym winowajcą są przede wszystkim bakterie, które pojawiają się na języku w nadmiernych ilościach. Co więcej, nieprzyjemny oddech można jednak zwalczyć prostym sposobem. Najistotniejsze jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.

Trzeba też pamiętać o nawodnieniu organizmu. W celu pozbycia się nalotu na języku należy szczotkować zęby minimum dwa razy w czasie doby. Ponadto nie można zapomnieć o nitkowaniu. Najlepiej będzie stosować szczoteczką, która nie tylko czyści zęby, ale ponadto język oraz wewnętrzną część policzków. Istotne jest też czyszczenie dziąseł oraz skuteczne usuwanie bakterii. Dzięki temu można pozbyć się nalotu z języka. Warto też postawić na czosnek. Ma on właściwości bakteriobójcze. Dzięki niemu można usunąć nalot na języku. Wystarczy żucie jednego ząbka czosnku w czasie doby przez około tydzień. Bardzo pomocne są też regularne wizyty w renomowanej klinice dentystycznej, o czym nie każdy pamięta.