Przebarwienia zębów – jak usunąć?
Wiele osób patrząc na hollywoodzkie filmy, marzy o tym, aby mieć tak samo śnieżnobiałe uzębienie, jak sławni na całym świecie aktorzy. Nie jest to jednak całkiem niemożliwe. Okazuje się, że są odpowiednie sposoby mogące pomóc i sprawić, że marzenia zostaną spełnione. W niniejszym tekście zajmiemy się tym tematem. Czym są przebarwienia zębów – jak usunąć je i chwalić się pięknym, szerokim uśmiechem? Zobaczmy.
Naturalny kolor szkliwa
Zanim przejdziemy do głównego tematu niniejszego tekstu, najpierw należy wyjaśnić, skąd bierze się naturalny kolor. Otóż powstaje on, dzięki dwóm tkankom. Mowa o zębinie oraz szkliwie znajdującym się wyżej. Bardzo zwarta zębina ma barwę kości słoniowej. Z kolei szkliwo charakteryzuje się większą twardością, gęstością oraz przeźroczystością. Spora ilość minerałów w nim zawartych powoduje, że zęby są zdecydowanie jaśniejsze (odbijane jest światło, nie przebija się kolor zębiny). Niestety wraz z wiekiem, nawet u osób, które wcześniej mogły cieszyć się prawie idealnie białym uzębieniem, pojawiają się liczne przebarwienia. Dominuje żółć i szarość. Czy zatem specjalna pasta wystarczy, aby odwrócić taki proces?
Rodzaje przebarwień
Przebarwienia zębów – jak usunąć? Taką kwestią zajmiemy się poniżej, ale warto jeszcze poznać rodzaje przebarwień. Wiadomo, że mogą one występować jako plamki czy kropki o innym odcieniu niż pozostała część szkliwa. Ich przyczyną są przede wszystkim niedobory pierwiastków. Szczególnie mowa tutaj o wapniu oraz fluorze. Nie zawsze zatem należy winić złe dbanie o zęby. Wiele zależy od wad rozwojowych szkliwa czy chorób (chociażby niedoczynności tarczycy). Wtedy mamy do czynienia z przebarwieniami białymi. Gorsze są jednak żółte, gdyż pojawiają się na kilku zębach naraz. Powodem jest starzenie się, braki pokarmowe czy demineralizacja. Co ciekawe, wyróżniamy także przebarwienia pomarańczowe, bladoróżowe, a nawet brązowe!
Jak usunąć przebarwienia na zębach?
Dochodzimy do podstawowego pytania: przebarwienia zębów – jak usunąć? Nie jest tajemnicą, że takie problemy powstają w wyniku czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Chodzi o dietę, o której jeszcze napiszemy; stosowanie używek (szczególnie papierosów) i pewne przebyte choroby (branie leków). Czasy, kiedy przebarwienia usuwało się za pomocą sody, minęły. Dzisiaj, na szczęście są znacznie bardziej skuteczne i bezpieczniejsze metody, dzięki którym plamy widoczne na zębach znikną. Dentysta przepisze chociażby przetestowany w stu procentach zdrowe preparaty w postaci past wybielających. To bardzo zalecane produkty, bo mają w swoim składzie substancje o charakterze rozjaśniającym. Poza tym ich właściwością jest to, że zapewniają dużo większą ścieralnością niż popularne, tańsze pasty, które można kupić w każdej aptece. Należy tylko pamiętać, aby stosować je codziennie przez określoną liczbę minut. Ważna jest również informacja na tubce na temat tak zwanej wartości RDA. Powinna ona wynosić co najwyżej 100. Czym jest owa wartość? To nic innego jak szacunkowa ilość składników mineralnych, jaka musi znaleźć się w diecie ludzi (odsetek dziennego spożycia).
Co używać, jeżeli nie mamy takiej pasty? Spokojnie. Wtedy możemy zaopatrzyć się w równie przetestowane, bezpieczne produkty. Chodzi tutaj o paski wybielające. W ich przypadku postępowanie z naszymi zębami wygląda inaczej. Cała czynność polega na tym, że takie paski przykleja się na zęby dwa razy – rano i wieczorem. Trzyma się je tam około trzydzieści minut. Kiedy minie kilka dni, możemy podejść do lustra w łazience i sprawdzić, czy faktycznie uporaliśmy się z kłopotem, powodującym, że uśmiech jest bardzo nieestetyczny. Przebarwienia zębów – jak usunąć jeszcze takie osady? Dobre efekty przyniosą również dodatkowe, specjalne płukanki do jamy ustnej.
Powyższe sposoby są do przeprowadzenia w warunkach domowych. Pamiętajmy jednak, że lepiej udać się do profesjonalnie wyposażonego gabinetu, znajdującego się w nowoczesnej przychodni stomatologicznej. W takiej placówce służby zdrowia doświadczony dentysta przeprowadzi np. zabieg o nazwie skaling. Brzmi tajemniczo? Wyjaśniamy zatem, że mowa o pozbywaniu się kamienia nazębnego odpowiednimi narzędziami. Skuteczne będzie także piaskowanie, czyli usuwane osadu nazębnego. Robi się to pod ciśnieniem, a nazwa tej czynności bierze się oczywiście z tego, że używa się ziarenek piasku (nieco innego niż tego prawdziwego, rozsypanego na naszym podwórku). Ostatecznym rozwiązaniem może być również użycie nietypowej lampy, której światło wybieli wszystkie zęby. Jeżeli jednak plamki i kropki występują z powodu toczącej się w zębach próchnicy, to niestety opisane metody nie okażą się strzałem w dziesiątkę. Wtedy pomoże jedynie wyleczenie i założenie licówek albo koron. Stomatolog po wstępnej diagnozie sam zdecyduje, jak postępować. Co trzeba zrobić, gdy widać przebarwienia zębów – jak usunąć takie plamy? Przede wszystkim nie wolno narazić szkliwa na ewentualne zniszczenie. Zabiegi, o których była mowa, nie mogą być zatem dokonywane co miesiąc. Wystarczy, że dwa razy w roku usiądziemy na fotelu dentystycznym!
Przebarwienie zębów a dieta
Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze kwestii związanej z dietą. Okazuje się, że ma ona bezpośredni wpływ na barwę naszego szkliwa. Jeżeli przyzwyczailiśmy się do codziennego menu, w którym znajduje się pożywienie oraz napoje bogate w barwniki, to prędzej czy później utworzą się w jamie ustnej pewne zmiany. To przebarwienia zębów – jak usunąć je, już wiemy, ale warto także odkryć, jak nie dopuścić do ich powstania. Musimy unikać picia coli, kawy, wina i mocno gazowanych napojów w dużych ilościach. Złym pomysłem będzie też częste jedzenie słodyczy, buraków i marchwi oraz takich owoców, jak: jagody, jeżyny i wiśnie. Dlaczego? Właśnie przez wspomniane już sztuczne barwniki, która mogą łatwo osadzać się na każdym zębie, zmieniając jego naturalny kolor na inny. Nie oznacza to jednak, aby przestać spożywać ulubione produkty, tym bardziej że mają one witaminy. Róbmy to więc, ale z odpowiednim umiarem. Wówczas nie dojdzie do odbarwień na powierzchni szkliwa.