5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Czy licówki kompozytowe można wybielić?

3 min read
czy licówki kompozytowe można wybielić

Stomatologia estetyczna stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie, czego doskonałym dowodem są powszechnie stosowane licówki. Pozlewają one nie tylko rozwiązać problem ukruszonego szkliwa, czy też braków w uzębieniu, lecz także zmienić barwę zębów. Często jednak pojawia się pytanie, czy licówki kompozytowe można wybielić? Czy jest to w ogóle wykonalne?

Licówki kompozytowe — charakterystyka

Zanim jednak przejdzie się do tego, czy możliwe jest wybielanie licówek, najpierw warto zdobyć podstawowe informacje w zakresie tego, czym tak naprawdę są licówki i jak wygląda proces ich dopasowywania.
Czym zatem są licówki kompozytowe i czy licówki kompozytowe można wybielić?

Są to specjalny płytki, które montowane są na przedniej stronie zębów. Ich celem jest ukrycie niedoskonałości zębów w postaci np. ich nieestetycznego wyglądu spowodowanego przebarwieniami czy też ukruszeniami. Co więcej, licówki mogą także chronić zęby przed nadwrażliwością.

Jak więc widać, licówki używane są przede wszystkim jako przykrycie niedoskonałości zębów, dzięki czemu nie trzeba ich usuwać, czy też w żaden inny poważniejszy sposób poprawiać.

Jak działają licówki kompozytowe?

Kolejnym krokiem, o którym trzeba wiedzieć, żeby zdobyć odpowiedź na pytanie, czy licówki kompozytowe można wybielić, to jak konkretnie one działają. Jak się okazuje, nie jest to zasada specjalnie skomplikowana, ponieważ licówki pełnią funkcje po prostu osłony przed różnego rodzaju czynnikami destrukcyjnymi.

Poprzez nałożenie ich na zęby, chroni się je przed przebarwieniami np. wynikającymi z picia kawy. Jak jednak można się łatwo domyślać, przebarwienie to zamiast żywych zębów, dotykać będą licówki, które z biegiem czasu zaczną zmieniać barwę.


Czy można zatem raz nałożone licówki wybielić, gdy dojdzie do zmiany ich koloru na ciemniejszy np. z powodu częstego picia kawy lub wina? Niestety odpowiedź w tym wypadku musi być negatywna. Z racji tego, że licówki tego typu zrobione są ze sztucznych materiałów, nie ma żadnej możliwości, aby je wybielić, jeśli dojdzie do ich przebarwienia.

Jedynym sposobem na to, aby takie licówki stały się na nowo białe, to ich wymiana u stomatologa na zupełnie nowe.

Cena licówek kompozytowych

Jak zatem widać, wybielenie raz nałożonych na zęby licówek nie jest możliwe, więc jeśli nie będzie się o nie odpowiednio dobrze dbało, podobnie jak naturalne zęby, mogą się one nieestetycznie przebarwić. Jedynym sposobem na to, aby sobie z tym problemem później poradzić, to wymienić licówki na nowe. Zasadne jest jednak w tym miejscu pytanie, ile one tak właściwie kosztują.

Położenie licówek na zęby jest czynnością dość prostą, którą wykonuje się na jednej wizycie. Koszt takiej licówki waha się oczywiście w zależności, w jakim mieście będzie się chciało ją położyć, lecz można przyjąć, że pojedyncza licówka to około 300 złotych.

Raz położona powinna utrzymać się na zębie około 2 do 5 lat. Oczywiście, jeśli dojdzie do jej przebarwienia, koniecznie stanie się jej szybsze wymienienie na nowy egzemplarz. Jak więc widać koszt jest dość wysoki, więc warto dbać o swoje licówki, aby jak najdłużej były w odpowiedniej kondycji.