5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Płytka nazębna, a kamień nazębny – wyjaśniamy różnice

3 min read
Płytka nazębna, a kamień nazębny

Zastanawiasz się, płytka nazębna co to jest? Warto jest wiedzieć, jakie są różnice w kwestii płytka nazębna a kamień nazębny, aby wiedzieć, jak zareagować na poszczególne problemy i czy trzeba się bać poszczególnych, wymienionych rzeczy.

Jako ludzie, będziemy w ciągu swojego życia najprawdopodobniej zmagać się z różnymi problemami związanymi z jamą ustną. Co prawda nie jest to coś, co musi spotkać każdego, ale takie jest następstwo robienia rzeczy szkodliwych dla naszego uzębienia.

W kwestii tego, jak zlikwidować kamień nazębny, temat jest o tyle prosty, że tak naprawdę wystarczy jedna wizyta u stomatologa, aby skutecznie się go pozbyć. Ale o tym za chwilę! Najpierw skupimy się na tym, płytka nazębna co to jest i dlaczego jej regularne usuwanie jest niesamowicie ważne. Na tym etapie możemy zdradzić, że głównie chodzi o próchnicę. 

Płytka nazębna – co to jest i jak powstaje?

Płytka nazębna bywa także nazywana płytką bakteryjną. Musimy być świadomi, że nieustannie, bez naszej ingerencji w jamie ustnej zachodzą różne procesy przeprowadzane przez bakterie istniejące tam. Jednym z nich jest właśnie powstawanie płytki bakteryjnej, czyli miękkiego nalotu, który pojawia się na powierzchni zęba i tam też pozostaje. Stąd wiesz już, płytka nazębna jak powstaje. A jeśli wiesz już, płytka nazębna jak powstaje, to możemy przejść do profilaktyki.

Płytka nazębna posiada bogaty skład, który jest mimo wszystko mało pożądany przez nas. Do składu płytki nazębnej zaliczają się między innymi resztki pokarmów czy polisacharydy. Im więcej płytki nazębnej zgromadzimy, tym większa szansa, a raczej ryzyko, pojawi się u nas kamień nazębny i z czasem próchnica.

Dodatkowo nagromadzanie się płytki nazębnej prowadzi do znaczącego pogorszenia zapachu powietrza, które wydychamy, co jest dla większości osób totalnie nieatrakcyjne. Dużo rozsądniej jest zdecydować się na usuwanie regularne płytki nazębnej, najlepiej po każdym spożytym przez ciebie posiłku!

Jak zlikwidować kamień nazębny?

Czy wiesz już, jak zlikwidować kamień nazębny? Wiesz na pewno, że w kwestii płytka nazębna a kamień nazębny istnieje sporo różnic, i co do usunięcia tej pierwszej nie powinieneś mieć żadnego problemu. Okazuje się jednak, że kamień nazębny jest dużo trudniejszy do usunięcia w warunkach domowych.

Co prawda istnieją pewne metody, pozwalające na usunięcie kamienia nazębnego w domu, ale jednak nie jest to coś pożądanego w tradycyjnym leczeniu stomatologicznym. Takie rozwiązania niestety mogą powodować erozję szkliwa i demineralizację go, co prowadzi do uszkodzenia zęba.

Skoro wiesz już, jaka jest różnica płytka nazębna a kamień nazębny, to postaw lepiej na sprawdzone rozwiązania – na przykład skaling. Skaling to bezpieczny i skuteczny zabieg wykonywany na potrzeby usuwania kamienia nazębnego. Z pomocą skalingu stomatolog jest w stanie usunąć kamień nazębny zarówno z powierzchni zęba, jak i z powierzchni poddziąsłowych. To spora zaleta i warto jest rozważyć wykonanie skalingu.